Српска господарица кнегиња Персида Карађорђевић

Српска господарица кнегиња Персида Карађорђевић
Ћерка војводе Јеврема Ненадовића, супруга кнеза Александра Карађорђевића и мајка највољенијег српског краља Петра Првог.

Потекла из лозе Ненадовића из српске кнезине Бранковине, књегиња Персида Карађорђевић оставила је неизбрисив траг као велика Српкиња, владарка и мајка.

Рођена у Бранковини од оца Јеврема и мајке Јованке унука Јакова Ненадовића првог министра полиције, наследила је мудрост и одлучност од својих славних предака. Са седамнаест година удала се за Александра Првог Карађорђевића сина вожда Карађорђа. Велика и честита књегина српству је подарила десеторо деце. Персида је била српска кнегиња али не она која влада из сенке већ она која у стопу прати свог супруга. Књегиња је била велики ослонац и мудра саветница. Жена која је оставила значајног трага у животу земље, а сви су тада знали да је поседовала доминантну црту и да је умела да управља ситуацијама које је у Милошево време било тешко контролисати, Персида је владала без страха и панике.

Кнегиња је била оснивач првог српског позоришта у Београду. С друге стране није запостављала ни духовни живот. Тако је црква Св. Илије у Соко Бањи подигнута уз њену подршку и иницијативу. У историји и црквеним књигама остаће забележено да је кнегиња 1856. године даровала скупоцени крст цркви посвећеној Вазнесењу Господњем у Мионици. Србија је у то време време имала кнегињу, часну жену, брижну мајку, велику ктиторку, на челу државе.

Умрла је 29.марта 1873. године у Бечу. Остављајући за собом неизбрисив траг у једном времену за Србију и српски народ.