Међународна научна конференција о Геноциду и ратним злочинима у бившој Југославији
Дванаеста научна конференција са међународним учешћем “Страдање Срба, Јевреја, Рома и осталих на територији бивше Југославије” одржана је у Београду, у организацији Факултета за пословне студије право и Факултета за за инжењерство и информационе технологије.
Дванаеста научна конференција са међународним учешћем под називом “Страдање Срба, Јевреја, Рома и осталих на територији бивше Југославије” окупила је еминентне стручњаке и истраживаче, који су кроз своја излагања пружили драгоцен увид у темељна истраживања о злочинима почињеним током Другог светског рата и страдањима различитих народа на територији бивше Југославије и широм европског континента.
-Излагања су обухватила важне теме, међу којима су били нацистички злочин у Рехницу, антиромска политика расизма и дискриминације пред Други светски рат, као и повезаност логора у Јасеновцу и логора на Београдском сајмишту. Дат је значајан допринос истраживању усташког злочина геноцида у Дубичким кречанама, представљени су злочини брачног пара Шакић, као и акција спасавања деце из логора Шарвар. Поред тога, дискутовано је о томе како удружења чувају сећања на жртве – тако су се чули и гласови УЗКЛ Маутхаузен Србија и Еуропа Ностра, организација посвећених очувању културног наслеђа, изјавио је професор др Милан Радосављевић, декан Факултета за пословне студије и право.
Закључке Конференцију саопштио је њен иницијатор и организатор емеритус професор др Живота Радосављевић, председник Интегрисаног образовног система за друштвене и природне науке, који је поручио да злоћини не смеју бити заборављени.
-Треба истражити злочине и у малим местима и “специфична” убиства јеврејских жена, девојчица и мајки, као и породица које су спашавале жртве и сачувати сећања на њихове подвиге и страдања. Истина о ратним злочинима и Холокаусту не сне бити закључана, мора се наћи у нашем систему школства и постати део свести сваког човека. Ревизија прошлости мора бити заустављена и онемогућена у сваком погледу, нагласио је он.
Организатори конференције су такође примили драгоцене поклоне у виду књига: проф. др Божидар Оташевић поклонио је књигу “Прећутани злочин: Муслиманска милиција у Андријевићком срезу 1941-1945”, док је српски етнолог, књижевник и доктор ромолошких наука Драгољуб Ацковић поклонио монографију “Самударипен Рома у Независној Држави Хрватској”.
Посебан тренутак конференције био је полагање венаца и одавање почасти жртвама геноцида у оквиру комплекса Меморијалног центра “Старо сајмиште”. Том приликом, одржано је тематско вођење кроз Центар, које је предводио др Милан Кољанин, виши научни сарадник.
Живомир Миленковић




